Zabawy z kotem to pozycja, którą każdy miłośnik kotów na swojej półce mieć powinien. Napisana jest prostym językiem, bez naukowego zadęcia, zdobiona masą świetnych fotografii, a przy tym na tyle ciekawa, że większość pomysłów autorki prędzej czy później wykorzystamy, gdy tylko naszemu pieszczochowi będzie zbyt nudno. Ma jednak jedną podstawową wadę: niecałe 130 stron. To zdecydowanie zbyt mało.

Książka została podzielona na kilka rozdziałów, w których przedstawiła nie tylko przykłady zabaw kotów (samemu, z innym kotem lub z właścicielem), ale także umiejętności jakie zdobywa dzięki nim. Autorka zwraca też uwagę na kocie zachowania, ich motywację, potrzeby, zaznacza na co możemy kotu pozwolić, a czego powinniśmy mu kategorycznie zabronić, by nie dopuścić do wejścia sobie na głowę.

Swoją drogą nie miałam pojęcia, że koty, tak jak i psy, potrafią aportować. Mało tego, że można je nauczyć reagować na komendę siad!. Dacie wiarę? Koty, te jedne z najbardziej niezależnych zwierząt. Niesamowite. Choć nie wiem czy będę miała w sobie tyle zapału, żeby to wypróbować, bo jak sama autorka zaznacza kota można nauczyć siadać, z tym, że jest to pracochłonne, męczące i wymagające mnóstwa cierpliwości.

Zabawy z kotem uzupełnione są w przydatne tabelki, testy sprawdzające, ramki z wyznacznikami, które muszą spełnić zabawki czy sprzęty, które dla mruczącego pieszczocha sprowadzamy. Jeśli więc nie wiemy jak chociażby dobrać i gdzie umiejscowić odpowiedni drapak warto zajrzeć do tej książki.

To co podobało mi się najbardziej to pomysły na zabawy z wykorzystaniem produktów codziennego użytku. Okazuje się, że można w świetny sposób zorganizować czas naszemu mruczkowi dzięki zwykłym rolkom po papierze toaletowym lub kartonie po butach. Fajnie, że autorka obok zabawek dostępnych w sklepach zoologicznych zwróciła też uwagę na takie, które nie wymagają od nas żadnych dodatkowych nakładów finansowych, a jedynie dobrych chęci. A ponieważ, jak się okazuje koty potrzebują przynajmniej godziny zabawy dziennie, dlatego mam nadzieję, że żadnemu z właścicieli sierściuchów dobrych chęci akurat nie zabraknie.

Ocena: 5/6

Denise Seidl, Zabawy z kotem, Warszawa, Wydawnictwo MUZA SA 2011.