Rzadko kiedy sięgam po poradniki, bo na ogół po prostu szkoda mi na nie czasu. Od jakiegoś czasu jednak z zainteresowaniem śledzę bloga Anwen, więc gdy dowiedziałam się, że autorka wydaje książkę, wiedziałam, że nie może zabraknąć jej w mojej kolekcji. 

Bloga śledzę od kilku miesięcy, czasem wracam do starszych notek, jednak nigdy nie miałam czasu (a może i ochoty), żeby przysiąść i przeczytać go od początku, więc książka Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki okazała się dla mnie wybawieniem, bo uporządkowała podstawową wiedzę, którą każda kobieta pragnąca pięknej czupryny powinna posiadać. Zaczynamy więc od podstawy podstaw, czegoś bez czego nie można się obejść w dbaniu o włosy, czyli określenia jakie one właściwie są. Proste, falowane, a może loczki? A jeśli loczki, to jaki jest to konkretnie rodzaj skrętu? Dalej… cienkie, grube, gęste, rzadkie? Powiem szczerze, że miałam niemałą frajdę, ale też czasem niezły problem z określeniem rodzaju swoich włosów. Mają niską porowatość czy wysoką? Sama autorka pisze, że nie jest łatwo zaliczyć swoje włosy do odpowiednich grup. 

Anna Kołomycew opisuje też te najczęstsze problemy z włosami, od nadmiernego wypadania, poprzez ich przetłuszczanie się czy przesuszanie, aż do puszenie się lub brak objętości. Radzi jak sobie z tymi problemami poradzić, co robić, by jak najbardziej je zminimalizować lub w ogóle wyeliminować. 

Anwen w prosty sposób tłumaczy jak świadomie dbać o swoje włosy. Jak je myć (choć to przecież wydaje się oczywiste, prawda?), jak odżywiać, jak czesać i układać, jak zabezpieczać przed różnymi szkodliwymi czynnikami. Uświadamia też, że w pielęgnacji włosów, nie można zapomnieć także o skórze głowy oraz o tym czym odżywiamy je od środka, czyli odpowiedniej diecie. 

W książce Jak dbać o włosy znajdziemy też rozdział poświęcony temu na co zwrócić uwagę przy zakupie szamponów, odżywek, masek czy innych produktów przeznaczonych do włosów. Naprawdę wielokrotnie próbowałam świadomie wybrać dla siebie dobry szampon, ale ilekroć próbowałam, kończyło się właściwie tym samym. Przerażeniem po samym spojrzeniu na ich skład i zdaniu się na dotychczasowe przyzwyczajenia lub ewentualnie poradę ekspedientki. Myślę, że teraz, po lekturze książki, łatwiej będzie mi wybrać kosmetyki dla moich włosów i że będę wiedziała czego mniej więcej szukać w ich składzie.

Chętnie też wypróbuję kilka domowych sposobów na kosmetyki do włosów. Kusi mnie płukanka kokosowa i miodowa, bo od razu wyobrażam sobie jak ładnie mogą pachnieć. Z przyjemnością przetestuję także przyciemniającą płukankę kawową i obowiązkowo kawowy peeling. Okazuje się, że potrzeba naprawdę niewiele, a często są to składniki, które każda z nas posiada w domu, by zrobić własny kosmetyk, który być może da znacznie lepsze efekty niż gotowce kupowane w sklepach.

Poradnik Anny Kołomycew to świetna książka nie tylko dla włosomaniaczek, ale dla każdej kobiety, która świadomie chce dbać o swoje włosy. Marzycie o pięknych, długich, błyszczących, zadbanych włosach? Sięgnijcie po tę książkę, to dobry wstęp do osiągnięcia wymarzonych efektów.

Anna Kołomycew (Anwen), Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, Gliwice, Wydawnictwo Helion 2015