Jeśli kiedykolwiek przypaliłaś garnek, przesoliłaś zupę, a na ulubioną sukienkę niechcący spadła ci kapka czerwonego wina, to z całą pewnością na twojej półce powinna na stałe zagościć ta książka.

Gospodyna

Gospodyna. Zaradnik domowy to zbiór praktycznych porad dotyczących właściwie każdego elementu domowego życia. Mając w domu publikację Kasi Dyny, ocet, sodę, sól, cytrynę i magiczny środek o nazwie boraks (na allegro najtaniej, sprawdzałam, na pewno się zaopatrzę!), poradzimy sobie z każdą bolączką. A w międzyczasie, jak już względnie odplamione ubrania będą się dopierać w pralce, a po domu rozejdzie się zapach idealnie wilgotnego ciasta albo domowego, pysznego bulionu, to możemy sobie nałożyć na twarz odświeżającą jabłkową maseczkę, a dłonie wsadzić do miseczki z oliwą i odrobiną soku z cytryny i poczuć się jak w SPA.

Napisana tak, że aż chce się czytać, wydana tak, że oczu oderwać nie można i uzupełniona autentycznymi cytatami ze starych gazet, nierzadko przyprawiających o ból brzucha ze śmiechu, Gospodyna pomoże nam pozbyć się naklejek i zbędnego zapachu ze słoików, w które chcemy zapakować domowe przetwory, podpowie jak walczyć z tym ohydnym kamieniem osadzającym się wciąż na dnie czajnika, czym zmyć plamy z tłuszczu, jak odchudzić sos lub rosół oraz co zrobić, żeby ciasto drożdżowe nam nie wyschło, a kruche było nieco smaczniejsze. Z reguły nie sięgam po tego typu poradniki, tym bardziej, że większość rad na trudne do usunięcia plamy czy inne domowe bolączki, każda z nas szuka i na ogół znajduje w internecie, ale książka Kasi Dyny jest tak uroczo wydana i napisana, że naprawdę warto ją mieć w swoich zbiorach.

Własny dom prowadzę dopiero niespełna rok, prawda jest taka, że właściwie na każdym kroku uczę się czegoś nowego, a w sytuacjach kryzysowych wystarczy telefon do najlepszej znanej mi gospodyni, czyli po prostu mojej kochanej mamy. Teraz pewnie po pomoc będę dzwonić rzadziej, zaopatrzę się w magiczny boraks i kto wie, może to ja zacznę doradzać jej co zrobić, by kawa miała intensywniejszy smak, a cebula ładnie się przyrumieniła.

Kasia Dyna, Gospodyna. Zaradnik domowy, Warszawa, Nasza Księgarnia 2016