Bohaterka bardziej skomplikowana niż się początkowo wydaje, fabuła pełna zdumiewających zwrotów akcji, zawiłe relacje rodzinne i… autorka, która doskonale się bawi robiąc czytelnika w balona. Czasami kłamię to książka, która wciągnie was bez reszty.

CzasamiKlamie

Jest drugi dzień Świąt Bożonarodzeniowych, a Amber Reynolds zamiast w domu rodzinnym wśród najbliższych jej osób przebywa w szpitalnym łóżku. W dodatku jest w śpiączce, a gdyby wszystkiego było mało, w zasadzie nie bardzo pamięta dlaczego się tu znalazła. Jeśli zaś chodzi o najbliższych… wszystko wskazuje na to, że właśnie przez nich przebywa w tym miejscu. Co tak naprawdę się stało? Jaką rolę odegrał w tym wszystkim jej mąż i siostra? I czy Amber Reynolds naprawdę jest tym, za kogo się podaje?

Razem z bohaterką będziemy kombinować nad tym, co się wydarzyło. Razem z nią będziemy odkrywać poszczególne szczegóły jej życia, układać wszystkie, nawet te pozornie zupełnie nieznaczące fakty, w jedną całość. Różnica jest taka, że ona zawsze będzie o krok do przodu, bo choć wydaje się, że nie wie dlaczego znalazła się w szpitalu, to okazuje się, że wie o wiele więcej niż chce nam zdradzić.

CzasamiKlamie2

Czasami kłamię to jedna z najbardziej zaskakujących książek, jakie w życiu czytałam. Autorka wodzi czytelnika za nos, co rusz podsuwając mu masę różnych możliwych zakończeń, a gdy tuż przed końcem jesteśmy pewni, że wiemy już wszystko, to… trach, wszystko, co sobie dotąd wyobrażaliśmy okazuje się totalnym kłamstwem. Po przewróceniu ostatniej kartki miałam w głowie totalny mętlik, bo prawda jest taka, że na finiszu Alice Feeney zostawia nas z szeroko otwartymi oczami (żeby nie powiedzieć z rozdziawioną jadaczką) i masą pytań o to jak, dlaczego i w jaki sposób to przegapiliśmy? Nie wiadomo, co tak właściwie było tu prawdą, co kłamstwem i ma się ochotę zacząć czytać tę powieść od nowa, z tą całą wiedzą, analizując wszystkie wydarzenia znacznie dokładniej. Chociaż wiecie… Nie wiem czy po drugiej lekturze nie zostało by tych pytań jeszcze więcej.

Alice Feeney, Czasami kłamię, Warszawa, Wydawnictwo W.A.B. 2017