Znacie to powiedzenie Pokaż kotku, co masz w środku? Otóż, dzięki Nikoli Kucharskiej nabiera ono zupełnie nowego znaczenia, bo możemy dosłownie zajrzeć kotkowi do brzuszka… i nie tylko.

JakToDzialaZwierzeta

Co więc kotek ma w środku? Ano małą rybkę, kiełbaskę i kawałek bekonu, kilka mieczów, mechanizm mruczący i odrobinę miłości. Podobne wnętrze ma zresztą piesek jeśli tylko miecze zastąpimy łopatami, a radar na nieprzyjaciół ośrodkiem oznaczania własności. Brzmi świetnie, prawda? I tak jest. Nikola Kucharska zabiera nas dosłownie do wnętrza kilkunastu różnych zwierząt od najmniejszych gryzoni zaczynając, a na całkiem sporych rozmiarów niedźwiedziu kończąc. Jest trochę zabawnie, odrobinę z przymrużeniem oka, ale nie dajcie się zwieźć pozorom, bo książka Jak to działa? to także całkiem spora dawka wiedzy.

JakToDzialaZwierzeta2

Do czego wilkom służą gruczoły łojowe, co pozwala kretom przeżyć pod ziemią i jaką funkcję pełni węch wiewiórek? Dlaczego papuga ara chodzi w masce, co chomiki gromadzą w policzkach i dlaczego szczury muszą ścierać zęby? Skąd łabędzie wiedzą, że już pora wyruszyć do cieplejszych krajów, jak to możliwe, że gołębie zawsze znajdują drogę do domu i jak rozpoznać wiek bociana? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedzi znajdziemy w tej książce.

JakToDzialaZwierzeta3

Mnóstwo ciekawostek, rzeczy, o których nawet większość dorosłych nie ma pojęcia albo też nigdy się nad tym nie zastanawiała, a do tego świetne ilustracje – czego można chcieć więcej? Ze swojej strony ogromnie polecam!

Nikola Kucharska, Jak to działa? Zwierzęta, Warszawa, Nasza Księgarnia 2017