Ach, co to jest za książka! Jestem absolutnie zachwycona sposobem wydania, ilustracjami, przedstawieniem informacji i pisaniem o rzeczach tabu w sposób absolutnie fantastyczny i wyjątkowy!

IntymneZycieZwierzat

Książkę podzielono na kilka części. Zaczynamy więc od tego jak w ogóle zwierzęta ze sobą rywalizują i uwodzą swoje partnerki. Niektóre przyciągają do siebie wyjątkowym wyglądem jak rajskie ptaki czy pawie, które w okresie godowym stroszą piórka, by udowodnić, że to właśnie one są najpiękniejsze i stanowią najlepszą partię. Inne przyciągają ukochanych wyjątkowym tańcem jak chociażby koniki morskie, których samce i samice finezyjnie opływają się nawzajem, wspólnie kręcą piruety i oplatają się ogonkami*. Jeszcze inne przyciągają wyjątkowym zapachem, na przykład samce piżmowców, które rozsmarowują wszędzie w lesie mocno pachnącą ciecz wydobywającą się z gruczołów umiejscowionych na ich podbrzuszu. Wśród zwierząt znajdziemy też wyjątkowych śpiewaków: gibony wydające odgłosy przypominające zawodzące syreny, humbaki, które co roku dodają nowe elementy do swoich pieśni czy rechoczące na całe gardło żaby. Są też stworzenia, które w walce o partnerkę nierzadko doznają sporych obrażeń, tak jak toczące walki bokserskie kangury czy zadające sobie nawzajem spore rany nosorożce. Gdy już jednak zwierzęta przekonają inne, że są najlepszym partnerem do przedłużenia gatunku możemy przejść do rzeczy, czyli seksu, a seks zwierząt jest tak różnorodny, że naprawdę ciężko byłoby go streścić w jednym zdaniu.

IntymneZycieZwierzat2

Królowa mrówek robi to tylko raz w życiu, tak samo zresztą jak trutnie, a pandy są na ogół tak wyczerpane całodziennym podgryzaniem bambusów, że na nic innego nie starsza im już siły, zatem podczas roku zdarzają się może ze dwa dni, kiedy miałyby w ogóle ochotę na seks. Co innego małpy bonobo, które mogłyby spółkować właściwie bez żadnej przerwy albo lwy, które przez wiele dni uprawiają seks nawet do czterdziestu razy dziennie. Są zwierzęta uprawiające seks grupowy i takie, które podczas miłosnych zbliżeń są bardzo agresywne (jak chociażby kaczki, co było dla mnie ogromnym zaskoczeniem!).

Często czy rzadko, w parach czy w grupie, na ogół chodzi jednak głównie o przedłużenie gatunku, a gdy pojawia się potomstwo… Równie różnorodne jak seks jest także przechodzenie ciąży przez zwierzęta. Jedne maleństwa rozwijają się w macicy matki, a inne w wysiadywanych często przez obu rodziców jajkach. Samice zająców mają dwie macice, mogą być więc w dwóch ciążach naraz. Płeć potomstwa żółwi zależy od tego, gdzie postanowią złożyć one jaja. Żyrafy rodzą dzieci na stojąco, a nietoperze dokładnie tak jak śpią, czyli głową w dół.

IntymneZycieZwierzat3

Intymne życie zwierząt jest po prostu genialne. Cudownie wydane, zawiera mnóstwo, ale to mnóstwo fantastycznych ilustracji doskonale obrazujących tekst. Widzimy jak zwierzęta uprawiają seks, jak dzieci rozwijają się w brzuszkach mam, autorzy pokazali również jak wyglądają genitalia wybranych zwierząt czy ich wymiona i sutki. Przy tym wszystkim żadna z ilustracji nie jest gorsząca, niektóre urozmaicone zostały także zabawnymi dymkami, które sprawiają, że po prostu nie sposób się nie uśmiechnąć. Książka Kathariny von der Gathen i Anke Kuhl pełna jest przeróżnych ciekawostek, rzeczy, które zadziwią niejednego dorosłego, że już o dzieciach nie wspomnę. Nie ma tu natłoku nudnych informacji, rodem z encyklopedii, wszystko przedstawione jest krótko i zwięźle, w dodatku bardzo zabawnie i z przymrużeniem oka. Bez zawahania: polecam. Polecam po stokroć, musicie to mieć!

Katharina von der Gathen, Anke Kuhl, Intymne życie zwierząt, Warszawa, Prószyński i S-ka 2018

*s. 21