Ach, co to za genialne książeczki! Zbieram się już od dłuższego czasu, żeby napisać wam o nich coś więcej, ale dosłownie brak mi słów. Napiszę wam więc, że pewnego dnia kurier przyniósł mi je obydwie do pracy, po czym moja koleżanka przejęła natychmiast Niesamowite zwierzęta i ciekawostki z ich życia i… tyle z niej było pożytku, bo do końca zmiany siedziała i czytała, serwując wszystkim wkoło (nawet tym, którzy już nie bardzo chcieli jej słuchać) ciekawostki, które tam wyczytała. A wierzcie mi, że o wielu rzeczach naprawdę nie mieliście dotąd pojęcia! A o wielu pradawnych zwierzętach nigdy nawet nie słyszeliście!

ZwierzetaICiekawostkiZIchZycia

Wyobrażacie sobie ważkę ze skrzydłami o rozpiętości 75 cm? Spokojnie, dziś już takiej raczej nie spotkacie, ale około 300 milionów lat temu meganeury latały sobie swobodnie po zachodniej Europie. Tam też mniej więcej 50 milionów lat temu biegały sobie hyrakoteriumy, jedne z pierwszych przodków dzisiejszych koni z palcami zamiast kopyt! Nie tylko Europa pełna była niesamowitych stworzeń! W Ameryce Południowej żyły sobie lata temu olbrzymie leniwce osiągające wzrost nawet do siedmiu metrów, które w przeciwieństwie do dzisiejszych leniwców wcale nie musiały wspinać się po drzewach, bo do najwyższych gałęzi sięgały stojąc sobie po prostu na dwóch nogach. W Azji zaś 9 milionów lat temu pojawiły się gigantopiteki, człekokształtne małpy, które osiągały nawet 3,5 metra wysokości. Niesamowite, prawda? A w książce Pradawne zwierzęta i ciekawostki z ich życia znajdziecie jeszcze mnóstwo innych niesamowitych stworzeń, które wyginęły dawno temu, ale myślę, że warto o nich poczytać.

NiesamowiteIPradawneZwierzeta

Mnie (i wspomnianą koleżankę z pracy) znacznie bardziej ujęła jednak druga z książeczek Mai Säfström – Niesamowite zwierzęta i ciekawostki z ich życia, bo znajdziemy tu mnóstwo informacji o stworzeniach, które nadal żyją wśród nas. Pewnie wiedzieliście, że krokodyle ronią łzy podczas jedzenia, ale czy słyszeliście o tym, że połykają kamienie pomagające im rozdrabniać nieprzeżute jedzenie oraz co najciekawsze, że bez jedzenia mogą przeżyć nawet trzy lata?! A wiedzieliście, że komary, a właściwie komarzyce, nie tylko was gryzą, ale też bezczelnie na was sikają? Albo że muchy wymiotują na swoje jedzenie, zanim je zjedzą? Ok, ok, bo zbaczamy w nieco obrzydliwą stronę… W każdym razie jestem prawie pewna, że nie mieliście także pojęcia o tym, że świnie absolutnie nie są w stanie spojrzeć w niebo, kozy mówią z różnymi akcentami w zależności od tego, skąd pochodzą, mrówki kłaniają się innym mrówkom na powitanie, a ośmiornice mają po trzy serca!

NiesamowiteIPradawneZwierzeta2

Przyznaję, że wiele informacji wyczytanych w książce Mai Säfström sprawiło, że otworzyłam szeroko oczy ze zdumienia, wiele wywołało atak śmiechu, a przy części poważnie zastanawiałam się czy to wszystko na poważnie czy jednak autorka robi sobie ze mnie jaja., no bo serio… kozy mówiące z różnymi akcentami?

W każdym razie obydwie książeczki ogromnie i ze szczerego serca polecam! Dla małych i dla dużych, dla tych, którzy o świecie zwierząt wiedzą już całkiem sporo i dla tych, którzy dopiero zaczynają go odkrywać. Pradawne czy współczesne, to zupełnie nieważne! Zwierzęta są po prostu niesamowite, przekonajcie się sami!

Maja Säfström, Niesamowite zwierzęta i ciekawostki z ich życia, Warszawa, Czarna Owca 2018

Maja Säfström, Pradawne zwierzęta i ciekawostki z ich życia, Warszawa, Czarna Owca 2018