Dziś wszystko jest bajecznie proste. Sezonowe warzywa i owoce dostępne nawet poza sezonem, sery i wędliny zapakowane w hermetyczne opakowania, wszystko pod ręką i na życzenie, wystarczy krótki spacer do pobliskiego marketu i mamy absolutnie wszystko, na co tylko przyjdzie nam ochota. Ale nie zawsze tak było. Autorzy książki W gospodarstwie dawniej i dziś cofają nas w czasie aż 6000 lat, pokazując jak to wszystko się zmieniało. W epoce neolitu, aby coś zjeść należało więc upolować zwierza lub złowić ryby, 3000 lat temu ludzie żyli obok zwierząt hodowlanych dających im mleko czy jajka, 1200 lat temu kobiety same tkały len na ubrania, a 650 lat temu chłopi nie tylko musieli uprawiać ziemię, ale częścią zbiorów dzielić się z właścicielem dzierżawionej ziemi.

WGospodarstwieDawniejIDzis

Autorzy pokazują jak wyglądało życie na wsi kilka tysięcy lat temu, kilkaset, kilkadziesiąt i jak wygląda ono dzisiaj, prognozują też jak być może będzie wyglądało standardowe gospodarstwo za 100 lat. Nie zagłębiają się w szczegóły, każdy okres został pokazany na jednej ilustracji i podsumowany kilkoma dosłownie zdaniami, często to kilka słów na temat konkretnych, wybranych czynności, jakie musieli wykonać mieszkańcy w ciągu jakiegoś letniego dnia.

Wiecie, ja początkowo nie byłam przekonana do tej książeczki. Nie do końca podeszły mi te ilustracje, spodziewałam się też nieco innego pokazania tego jak na przestrzeni lat wyglądała praca na roli, ale… no co tu dużo mówić, moje dziecko jest tym po prostu zachwycone! Całymi dniami potrafi siedzieć nad tą jedną książeczką, kartkując ją wte i wewte, pokazując krowy, kury, samochody czy też absolutnie ulubiony helikopter, więc co ja tu się będę mądrzyć. W tym przypadku, to Bąbel jest głównym oceniającym, a skoro jemu się podoba, to mi nie pozostaje nic innego jak tę książeczkę serdecznie polecić.

Christa Holtei, Astrid Vohnwinkel, W gospodarstwie dawniej i dziś, Poznań, Media Rodzina 2017