Adaś był zupełnie typowy chłopcem. Pod wieloma względami zupełnie podobny do innych dzieci, z którymi uwielbiał spędzać czas, niczym szczególnym nigdy się nie wyróżniał. Aż do dnia, gdy z jego ramion wyrosły wielkie, skrzące się milionem kolorów skrzydła, które sprawiły, że zaczął bawić się najlepiej z całym jego dotychczasowym życiu. Bardzo szybko jednak Adaś doszedł do wniosku, że ogromne skrzydła wyróżniają go na tyle, że lepiej będzie ukryć je głęboko pod warstwą ubrań. Od tego dnia obiad jadł ubrany w wyjątkowo ciasny płaszcz. W tym samym płaszczu się kąpał, w nim też udał się na ulubiony plac zabaw oraz basen, w nim postanowił spędzić urodziny przyjaciół. Okazało się jednak, że choć wyjątkowo dobrze udało mu się ukryć to, co wyrosło z jego ramion, noszenie ciasnego płaszcza pozbawiło cały jego świat wszelkich kolorów.

Nietypowy Adaś to opowieść o inności i jej akceptowaniu, a także trudnościach, które możemy napotkać na drodze do tej akceptacji. Inność nie jest zła, jest po prostu inna. Może nam przysporzyć wielu problemów, może nas przytłoczyć, może sprawić, że będziemy z jej powodu niesamowicie smutni, ale w zasadzie tylko od nas zależy czy jej na to pozwolimy, bo równie dobrze może nas otworzyć na nowe możliwości i dostarczyć nam przeogromnej radości. Często zresztą owa inność, którą w sobie dostrzegamy okazuje się nie taka znowu wyjątkowa, bo wystarczy rozejrzeć się dookoła, by dostrzec, że być może wcale nie jesteśmy aż tak odmienni. Każdy z nas posiada cechy, które nas w jakiś sposób wyróżniają. W przypadku Adasia to ogromne skrzydła, które ciężko ukryć pod kurtką, ale sami przekonajcie się co się stanie, gdy postanowi je spod tej kurtki wypuścić…

Książka Toma Percivala to publikacja skierowana do najmłodszych czytelników. Tekstu mamy tu niewiele, za to cudne ilustracje wypełniają całe strony. To, co je wyróżnia to fakt, że część rysunków została utrzymana w czarno-białych barwach, co doskonale oddaje nastrój Adasia oraz charakter tej historii.

Tom Percival, Nietypowy Adaś, Warszawa, Zielona Sowa 2018