Czy wiecie co łączy łosia i żuka gnojowego? Czaplę i słonia? Wilka i kruka? Hienę i lwa? Jak nazywa się potomek jaka i bydła domowego? Niedźwiedzia polarnego i grizli? Klaczy i osła? 

Pewnego dnia kot Homer wrócił do swojego domu jak zwykle, chcąc porządnie zjeść i wyłożyć się na własnym posłanku, ale okazało się, że oto jego miska jest pusta, posłanie zajęte, a w kuwecie ktoś porządnie nabrudził i nikt najwidoczniej nie ma zamiaru po sobie posprzątać. Zbulwersowany zastanym stanem rzeczy Homer postanowił opuścić swój dom i wyruszyć świat, by znaleźć przyjaciela, który będzie o niego dbał, zaopiekuje się nim, a ponad wszystko będzie go po prostu uwielbiał. Na swej drodze spotkał różne typy przyjaciół: przyjaciół nieświadomych, przyjaciół zakochanych i fałszywych przyjaciół, przyjaciół z pracy, z sąsiedztwa i od święta. 

Po drodze okazuje się, że mrówki opiekują się mszycami w zamian za słodką przekąskę, ukwiał chroni kraba pustelnika w zamian za resztki jego pożywienia, a storczyk potrzebuje grzyba, aby móc wykiełkować. Wiewiórka zjadając orzechy pomaga rozprzestrzenić ich nasionka, kapucynka zjadając miąższ figi wytwarza jednocześnie doskonały nawóz dla powstania kolejnych figowców. Brodziec piskliwy z przyjemnością czyści zęby krokodyla nilowego, a zięba Darwina żywiąc się pasożytami z szyi żółwia słoniowego zapewnia mu doskonałą toaletę. Istnieją i związki nieco bardziej niebezpieczne: żółw sępi wykorzystuje swój przypominający robaka język, by zwabić żaby i inne mniejsze stworzonka, czapla zostawia różne wabiki rybom, by później móc je zjeść, muchołówka kusi muchy słodkim nektarem, by zamknąć je potem w śmiertelnej pułapce. 

Czy w tym świecie pełnym cudownych, ale i niebezpiecznych przyjaciół kot Homer odnajdzie kogoś, kto obdarzy go pełnym uwielbieniem? O tym musicie przekonać się sami, a przy okazji będziecie mieli szansę dowiedzieć się jakim typem przyjaciela jesteście.

Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt to cudownie zilustrowana podróż przez świat fauny i flory, podczas której dzieci spotkają stworzenia dobrze im znane, ale i takie, o których dotąd pewnie nie słyszały. To też fantastyczny wstęp do dyskusji z dzieckiem na temat przyjaźni i związków, nie tylko w świecie roślin i zwierząt, ale i wśród ludzi. 

Emilia Dziubak, Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt, Warszawa, Nasza Księgarnia 2018