Jak to jest, że zawsze, za każdym razem tyle się na nie czeka, a one mijają w okamgnieniu? Niedawno ubieraliśmy choinkę, za chwilę będziemy ją rozbierać, przed chwilą pakowałam prezenty, tymczasem powoli pakuję świąteczne ozdoby do pudeł, po pysznych pierniczkach zostało tylko ulotne wspomnienie… ale, ale! Jeśli chcecie jeszcze przez chwilę pozostać w świątecznym klimacie, to może skusicie się i poczytacie dzieciom skąd się to wszystko wzięło, jakie potrawy serwuje się na kolacji wigilijnej w innych krajach, skąd się wzięło przekonanie o tym, że w Wigilię o północy zwierzęta przemawiają ludzkim głosem i dlaczego właściwie święta Bożego Narodzenia obchodzimy właśnie 25 grudnia? Idą Święta to spora dawka świątecznych ciekawostek, nie tylko dla najmłodszych – ja sama miałam wielką przyjemność z jej czytania, bo jak się okazało o wielu rzeczach nie miałam pojęcia.

Czy wiecie chociażby, że święty Mikołaj nie wszędzie dociera saniami? Może też pływać parostatkiem albo jeździć na białym koniu. Przynosi w prezencie egzotyczne owoce i pyszne pierniczki, a u niektórych pojawia się już koło 11 listopada! Dzisiejsze wyobrażenie św. Mikołaja jako grubiutkiego staruszka z białą brodą, odzianego w czerwony kostium i czapkę znane jest właściwie od niedawna i to za sprawą… Coca-Coli! Pamiętajmy jednak, że prezenty nie zawsze roznosi wyłącznie św. Mikołaj – w wielu miejscach zastępują go skrzaty, Gwiazdor, Dzieciątko, Trzej Królowie albo św. Bazyli. Podczas lektury dowiemy się też dlaczego w wigilię nie można niczego pożyczać i czemu pierwszą osobą, które przekroczy próg domu w wigilijny wieczór powinien być mężczyzna. A wiecie, że nie we wszystkich krajach znany jest zwyczaj łamania się opłatkiem? Nie wszędzie też opłatek wygląda tak samo, na przykład w Hiszpanii jest czymś w rodzaju słodkiego batona, składającego się z miodu, cukru, migdałów i orzechów. Monika Utnik-Strugała wyjaśnia też dlaczego trzymamy się liczby dwunastu potraw na wigilijnym stole, co takiego serwuje się w innych krajach i jakie znaczenie mają konkretne składniki tego, co zjemy na przedświątecznej kolacji.

Jest prosto, jasno i bez zbędnych ozdobników, a przy tym w książce Idą Święta. O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie znajdziemy dokładnie to, czego można się spodziewać po podtytule – wszystko, o co mogą zapytać nas w tym okresie okołoświątecznym dzieci.

Monika Utnik-Strugała, il. Ewa Poklewska-Koziełło, Idą Święta. O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie, Warszawa, Nasza Księgarnia 2019