Pozostając w temacie domowych nudów i zadań, które pozwolą nam tę nudę nieco przełamać, polecam zaopatrzyć się także w Dzień z przyrodą. 101 zadań inspirowanych naturą. Tematycznie jest to książka bardzo podobna do trzech poprzednich, tyle, że nie ma w niej naklejek, natomiast zamieszczonych zadań jest o wiele, wiele więcej.

Naprawdę, czego to w tej książce nie ma? Zaczynając od zadań ćwiczących spostrzegawczość, poprzez dorysowywanie różnych elementów, aż do wycinania i klejenia najrozmaitszych rzeczy. Zadania bardzo łatwe i nieco trudniejsze. Takie, które dziecko bez problemu wykona samo i takie, przy których niezbędna będzie pomoc kogoś dorosłego.

Podczas przeglądania Dnia z przyrodą dziecko zostanie poproszone o wyszukanie różnych elementów, zarówno takich, które znaleźć będzie musiało na kartach książki, jak i takich, za którymi będzie się musiało rozejrzeć podczas codziennych spacerów czy w trakcie prac w ogródku. Mamy tu też mnóstwo rzeczy do samodzielnego narysowania: idealne liście, zwierzęta, czy ich ślady. Są gotowe rysunki do pokolorowania, kropki do połączenia, polecenia narysowania pojedynczych rzeczy, jak i dużo większych obrazków. Są też rzeczy, do stworzenia których, poza kredkami czy flamastrami, przydadzą się również własne zamoczone w farbach paluszki.

Najmłodsi będą mieli okazję zaplanować własny piknik, napisać opowiadanie o nocnych stworzeniach, odtworzyć dźwięki, które usłyszeli podczas spaceru. Są tu też zadania ćwiczące umiejętność liczenia oraz pisania i tworzenia wyrazów z porozrzucanych literek. Oraz masa rzeczy do wycinania: kolorowe maski, muszle ślimaka, własny koszyk, pudełko czy stokrotki, potrzebne do stworzenia wiosennego wianka. Za pomocą znalezionych w ogrodzie rzeczy będziemy musieli pomóc przy tworzeniu ptasiego gniazda czy też obrazków z liści.

Naprawdę, mam wrażenie, że przy każdym przeglądnięciu tej książki zadań jest coraz więcej i więcej, a wypełnienie ich wszystkich nie kończy zabawy, bo to też książka pełna inspiracji do tego, by szukać dalej i wymyślać dla małych odkrywców przyrody coraz to nowsze rozrywki.

Debbie Powell, Dzień z przyrodą. 101 zadań inspirowanych naturą, Warszawa, Edukacyjny Egmont 2020