Można dwoić się i troić podsuwając dzieciom różne książki, pełne fenomenalnych ilustracji, przepełnionych wartościowymi treściami (które często zresztą bardziej trafiają do rodziców, ale to już inna historia), ale prawda jest taka, że to co zawsze, ZAWSZE, trafi do dziecięcego serduszka, to bajki z ich ulubionymi bohaterami. I mogę się zżymać, że nie lubię Robot Trains (serio, nie potrafię zrozumieć, co moje dziecko w tym widzi) i mogę zgrzytać zębami na kolejne czytanie tego samego opowiadania o Zygzaku McQueenie (jego akurat bardzo lubię!), ale prawda jest taka, że ilekroć moje dziecko chce, to zaciskam zęby i czytam o Chłodnicy Górskiej po raz tysięczny. I o Wodolandii też, choć ze zdecydowanie mniejszym entuzjazmem. Bo on lubi, bo daje mu to radość, bo świecą mu się wtedy oczy.

Moje bajeczki o Stalowym Patrolu to osiem opowiadań opartych na odcinkach telewizyjnego Robot Trains, uzupełnionych ilustracjami z bajki, a wśród nich historia o szczęśliwej koniczynce, która okazała się wyjątkowym prezentem dla Genie, choć przyniosła też odrobinę rozczarowania czy też o chlebie, który mimo ogromnych starań zdecydowanie Dżanie nie wyszedł, choć żaden z przyjaciół nie był zbyt chętny do tego, by jej o tym powiedzieć.

Moje bajeczki o wyścigach natomiast to pięć opowiadań, w których oczywiście główną rolę odgrywa Zygzak McQueen, a także jego najbliżsi przyjaciele: Złomek i Cruz Ramirez. Poczytamy więc między innymi o niezwykłym pościgu w Paryżu, podczas którego Złomo i Zygzak będą tropić Klekoty oraz o niesfornych traktorkach zdecydowanie utrudniających życie wszystkich mieszkańców Chłodnicy Górskiej.

Opowiadania są dość krótkie, jak to Bąbel stwierdził, wprost idealne do czytania na dobranoc (choć zdarzają się wieczory, że nie kończymy na jednym czy dwóch tekstach, ale musimy przeczytać całość na raz), a dodatkową zaletą jest to, że seria Moje bajeczki ma mały format, dzięki któremu książeczki zmieszczą się do każdej walizki, nie zajmując zbyt wiele miejsca i tym samym będą więc doskonałym towarzyszem wakacyjnych wojaży.

Moje bajeczki o Stalowym Patrolu, Warszawa, Wydawnictwo Egmont 2020

Moje bajeczki o wyścigach, Warszawa, Wydawnictwo Egmont 2020