Czapu Czipu to uroczy, mały chłopiec, któremu w codziennych zabawach i odkrywaniu świata towarzyszy wyjątkowa czapka. Wyjątkowa, bo wydająca różne dźwięki. Czasem coś z niej kapie, innym razem coś skrobie w środku. Ale co to może być?

W serii o Czapu Czipu ukazały się niedawno cztery książki, ja zamówiłam dwie z nich raczej z myślą o Luśce niż o Bąblu, choć jemu też się podobały i mam wrażenie, że póki co słuchał jednak uważniej niż siostra.

W każdym razie trafiły do nas części o czymś świszczącym oraz czymś kapiącym. Poza tym, że każda z tych książeczek to fantastyczne ćwiczenie wyrażeń dźwiękonaśladowczych, to również każda z nich wzbudza w dziecku ogromną ciekawość. Bo co też tam może być w tej czapce? Co też tam tak kapie? Czy to otrzepujący się z wody piesek? A może smutna biedroneczka, która roni łzy nad zagubionymi kropkami? A co też w niej może świszczeć? Piszcząca trąbka urodzinowa? Czy też kręcący się wiatraczek? Przyznaję, że ja sama przy pierwszym czytaniu byłam ogromnie ciekawa, co też tam się w tej czarodziejskiej czapce skrywa.

Książeczki są kartonowe, mają twarde strony, bardzo proste, ale przy tym dość urocze ilustracje i zachęcający, krótki tekst pełen pytań, na które dzieciaczki chętnie będą odpowiadać i wyrażeń dźwiękonaśladowczych, które z przyjemnością będą powtarzać. Myślę, że wasze najnaje będą zadowolone.

Bogna Sroka-Mucha, Czapu Czipu. Co tak kapie?, Warszawa, Wydawnictwo Egmont 2020

Bogna Sroka-Mucha, Czapu Czipu. Co tak świszczy?, Warszawa, Wydawnictwo Egmont 2020