Wychodząc z założenia, że czym skorupka za młodu nasiąknie, warto od najmłodszych lat uwrażliwiać dzieci na to, co wokoło. Na to, o co powinny dbać, na co zwracać uwagę, co robić, by dawać przyrodzie tyle, ile daje nam ona. Albo przynajmniej w jaki sposób starać się, by to, co nam daje, nie skończyło się zbyt szybko. I tu z pomocą jak zwykle przychodzi moja ukochana Akademia Mądrego Dziecka, w ramach której niedawno ukazały się cztery książki w podserii Akademia EkoWiedzy.

Wielkie porządki. Recykling i sprzątanie świata, Nasza przyroda. Środowisko i jego ochrona, Niezwykła woda. Rola wody w przyrodzie oraz Dobra energia. Źródła energii w przyrodzie to cztery książeczki, będące jednocześnie zeszytami ćwiczeń, które uświadamiają najmłodszych czytelników jak wiele i oni mogą dla naszej planety zrobić.

Wielkie porządki nauczą dzieci jak wiele odpadów wytwarzamy każdego dnia, jak je rozróżniać, jak segregować, co gdzie powinniśmy wyrzucać, jak długo rozkładają się śmieci wyrzucone w nieodpowiednich miejscach i co z odpowiednio posegregowanych śmieci można jeszcze uzyskać z powrotem (a wbrew pozorom można całkiem sporo). Dzięki Naszej przyrodzie maluchy dowiedzą się co to ekosystem, jak wygląda praca pszczół, a w efekcie jak powstaje miód czy też w jaki sposób porozumiewają się ze sobą drzewa. Niezwykła woda przedstawia różne stany skupienia wody, jej wędrówkę w przyrodzie, to jak ważną rolę odgrywa w życiu ludzi, zwierząt i roślin oraz co możemy zrobić, by choć trochę jej zaoszczędzić. Dobra energia natomiast pokaże najmłodszym skąd się energia bierze, jakie są jej naturalne źródła i do czego nam ona w ogóle potrzebna.

W każdej z książek znalazł się szereg różnych zadań do wykonania, takich jak kolorowanie różnych elementów, łączenie ich, wyszukiwanie, nazywanie i zaznaczanie oraz propozycje doświadczeń do wykonania w domu. Ku uciesze najmłodszych w każdej z publikacji znalazła się także gra planszowa, która będzie utrwalać zdobyte podczas lektury wiadomości. Natomiast na końcu każdej z książek mamy dyplom, będący nagrodą za zdobycie wiedzy o naturalnych źródłach energii, o tym, jak funkcjonuje przyroda, jak bardzo potrzebna jest nam woda oraz jak zachować czystość i porządek na naszej wspaniałej planecie. Ja jestem bardzo na tak!

Dobra energia. Źródła energii w przyrodzie, Warszawa, HarperKids 2020

Niezwykła woda. Rola wody w przyrodzie, Warszawa, HarperKids 2020

Nasza przyroda. Środowisko i jego ochrona, Warszawa, HarperKids 2020

Wielkie porządki. Recykling i sprzątanie świata, Warszawa, HarperKids 2020