To książka, która wkrótce po premierze (a nawet przed?) obiegła chyba cały internet. I tak, ja też się dałam skusić. I tak, mi też się podobało. Podobało mi się nawet bardzo, bo Lista, która zmieniła moje życie przypomniała mi te wszystkie podobne klimatem powieści, w których swego czasu się zaczytywałam. Kinsella, Weisberger, Giffin, Dillon – ja totalnie uwielbiałam te czytadła i choć mam wrażenie, że do większości z nich już nie wrócę, to z ogromnym sentymentem spoglądam w stronę półki, na której stoją. I samo patrzenie poprawia mi humor.

Georgia i Amy to siostry tak różne, że aż trudno uwierzyć, iż mają tych samych rodziców. Ta pierwsza jest nieśmiała, lekko bojaźliwa i nieco wycofana. Raczej z radością wykonuje zadania przydzielone przez innych niż sama wychodzi przed szereg. Druga zaś leci na totalny żywioł, niczego się nie boi, uwielbia próbować nowych rzeczy. Do czasu. Pewnego dnia okazuje się bowiem, że Amy zdecydowanie musi przystopować, a gdy lekarze wykrywają u niej nieuleczalną chorobę, lista rzeczy, których miała dokonać przed trzydziestką staję się całkowicie bezużyteczna. Chyba, że uległaby pewnym modyfikacjom i trafił do zupełnie innej osoby. Ot, choćby jej siostry, prawda? Cóż, rzeczy, które dla Amy miały być sporym wyzwaniem, dla Georgie stają się prawdziwym Mount Everestem. Czego jednak nie robi się dla ukochanej siostry?

Lista, która zmieniła moje życie mojego życia zdecydowanie nie zmieniła. Zresztą, no nie czarujmy się, nie ma w tej powieści nic odkrywczego. To wszystko, podane w takiej, czy innej formie, gdzieś tam już było. Główna bohaterka, która boi się jakichkolwiek zmian, uroczy brat nielubianej szefowej, zmagająca się z ciężką chorobą najbliższa osoba, a nawet lista pełna zadań do wypełnienia. Nic, czego dotąd byśmy nie znali, a jednak nie uważam czasu spędzonego z tą książką za stracony, bo powieść Olivii Beirne broni się całkiem niezłym humorem. Żarty są na poziomie, bohaterowie wiarygodni, fabuła układa się w zgrabną całość, a historia mogłaby być z powodzeniem przeniesiona na duży ekran. Z przyjemnością zresztą obejrzałabym ją i w takiej postaci.

Olivia Beirne, Lista, która zmieniła moje życie, Warszawa, Wydawnictwo Albatros 2020