Czy mały robak też może mieć wielkie plany i marzenia? Owszem, może. Powiedziałabym wręcz, że musi. W końcu to właśnie one – marzenia – i dążenie do ich spełnienia nadają naszemu życiu smak. I naprawdę nie od naszego wzrostu zależna jest ich wielkość. O czym jednak może marzyć komar, pchła lub pluskwa? Och, po tej książce nasuwa się tylko jedna odpowiedź: o wszystkim! Absolutnie o wszystkim!

Kołatek Stefanek na przykład marzy o karierze aktorskiej, a choć mieszkając pod sceną teatru do aktorstwa ma niby całkiem niedaleko, to jakoś ta jego kariera za nic nie może wejść na odpowiednie tory. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia zamiast standardowych, dobrze znanych sobie desek teatru Stefanek pożera scenariusz z budki suflera. Mól Jędruś dzięki doskonałemu smakowi i odrobinie złości pomaga spełnić marzenia aż trzem osobom (łącznie z sobą samym). Pchła Zenuś natomiast wierzy w to, że uda mu się zostać Wielkim Skoczkiem – jak jednak tego dokonać, kiedy jego przestrzeń do ćwiczeń ograniczona jest do dość leniwego psa zwanego Pulpetem? Jest tu też pluskwiak Pluskwa, który przypadkowo, aczkolwiek z wielkim zaangażowaniem zdemaskował Szajkę Tańczących Myszek, wirtuoz gitary komar Rysiu, a także szczypawka Janina, która najbardziej na świecie marzyła o prawdziwej przyjaciółce… i kilka innych małych robaków o wielkich marzeniach.

Całość napisana jest z ogromnym humorem, a Barbara Supeł nie tylko tworzy niesamowite historie, ale też z ogromną łatwością bawi się słowem. Poza tym jednak, że Wielcy Robacy stanowią zbiór przezabawnych opowieści, to wiele też mówią o sile naszych najskrytszych fantazji, które postronnym obserwatorom mogłyby się wydawać zupełnie nieosiągalne. Marzenia są po to, by je spełniać. Napędzają do działania, nadają naszemu życiu sens, sprawiają, że mamy, do czego dążyć. I, jak udowadniają historię tych kilku małych owadów, naprawdę nie warto narzucać sobie żadnych granic. Wszystko jest do osiągnięcia i nawet z małych robaków za sprawą ogromnych pragnień powstają nie kto inny jak tytułowi Wielcy Robacy!

Barbara Supeł, il. Roksana Robok, Wielcy Robacy, Warszawa, Zielona Sowa 2021