Akademia Mądrego Dziecka to seria, która nie przestaje zaskakiwać i nigdy nie zawodzi. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, od najmłodszych szkrabów do starszaków żądnych wiedzy, dla których to idealnie sprawdzą się książki w nowej podserii Chcę wiedzieć!. To właśnie w jej ramach ukazały się dwa pierwsze tytuły: Ja i moje mikroby oraz Kosmiczne urodziny! i choć naprawdę chciałabym wam napisać który z nich jest lepszy i od którego powinniście zacząć, to naprawdę nie potrafię tego zrobić – obydwa są prześwietne i z pewnością zasługują na miejsce w biblioteczkach waszych dzieci!

Mam wrażenie, że w obliczu tego, czego obecnie doświadczamy na własnej skórze i całej tej otoczki pandemicznej książka Ja i moje mikroby doskonale się sprawdzi w formie oswojenia z tematyką bakterii i wirusów oraz pokazania, że nie wszystkie mikroby są złe (i z pewnością nie wszystkich powinniśmy się bać). Autor w przezabawny sposób pokazuje czym są w ogóle drobnoustroje, gdzie i ile czasu żyją czy też w jaki sposób się rozmnażają. Po ogólnych informacjach przechodzimy do tych nieco bardziej szczegółowych poznając poszczególne gatunki mikrobów (od bakterii i wirusów, poprzez grzyby, na pierwotniakach i archeonach kończąc). To książka, z której dzieci dowiedzą się jak wygląda przebieg przeziębienia (i proces zarażania), poznają działanie systemu odpornościowego i nauczą się w jaki sposób dbać o własne zdrowie.

Kosmiczne urodziny to książka oparta na pomyśle zorganizowania urodzin na Księżycu – któż nie chciałby tego przeżyć choć raz? Lekkie podskoki w kosmosie? Robienie aniołka w mięciutkiej poduszce księżycowego pyłu? Rozbijanie piniaty w środku rakiety? Czemu nie! Na Księżycu wszystko jest możliwe! Noo… prawie wszystko. Poza głównym tekstem, w którym przemycono całe mnóstwo ciekawostek na temat grawitacji, powierzchni Księżyca, wagi i prędkości, jaką można tam osiągnąć czy pierwszych ludzi, którym udało się na Księżyc dotrzeć, znajdziemy tu też dodatkowe ramki, poniekąd porządkujące nabytą wiedzę.

Obydwie książki to naprawdę spora dawka wiedzy podana w zwięzły i łatwy do zrozumienia, a często i zabawny (przez co lepiej przyswajalny) sposób. Obydwie też zostały fantastycznie zilustrowane (choć odpowiedzialne są za to zupełnie różne osoby). Ja jestem zachwycona i nie mogę się doczekać kolejnych tomów tej podserii.

Philip Bunting, Ja i moje mikroby. Poznaj wirusy, grzyby, bakterie i inne maleństwa, z którymi dzielisz ciało, Warszawa, HarperKids Poland 2021

Joyce Lapin, il. Simona Ceccarelli, Kosmiczne urodziny! Lecimy na Księżyc, Warszawa, HarperKids Poland 2021