Książki o książkach to to, co mole książkowe lubią najbardziej. Jak się okazuje także te małe mole książkowe. Zwłaszcza, jeśli to również książka o uroczym morskim stworze i małej, kochającej czytać i jak się wkrótce okaże niezwykle odważnej dziewczynce.

W pewnym miasteczku mieszkała nieśmiała dziewczynka o imieniu Oliwka. Najbardziej na świecie uwielbiała czytać książki, a największą radość dawały jej wyprawy do biblioteki, skąd mogła wypożyczać wciąż nowe opowieści. Któregoś razu, gdy wracała z tatą z naręczem kolejnych lektur jedna z nich wpadła do morza, a opadając na samo dno obudziła pewnego morskiego stwora. Ten nie wiedząc co zrobić z dziwnym przedmiotem – zjeść go, rozgnieść, założyć na głowę? – wyruszył jego tropem, by czegokolwiek się dowiedzieć. W ten sposób dotarł do miasteczka, gdzie okazało się, że tych tajemniczych rzeczy jest znacznie więcej. Co ciekawsze, ludzie i zwierzęta bardzo je lubią, postanowił więc zgromadzić je wszystkie, odbierając książki nie tylko Oliwce, ale i staremu latarnikowi, maskonurowi, lisom, a nawet krabom. A gdy zgromadził już wszystkie książki z całego miasteczka, okazało się, że… nadal nie wie co z nimi zrobić.

Złodziej opowieści to fantastyczna historia pokazująca jak wspaniałe mogą być książki, ile radości wnoszą w nasze życie i jak smutny byłby świat bez ani jednej opowieści. To właśnie czytanie może sprawić, że na chwilę każdy z nas stanie się nieustraszonym piratem, słynnym detektywem lub śmiałym odkrywcą. Wystarczy tylko wiedzieć jak z nich korzystać.

Graham Carter, Złodziej opowieści, Warszawa, Zielona Sowa 2021

wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Zielona Sowa