Wiem, że powtarzałam to już nie raz (i nie dwa, ani nawet nie dziesięć), ale muszę jeszcze raz – Akademia Mądrego Dziecka to zdecydowanie jedna z naszych ulubionych serii, taki totalny pewniak, którego można polecić każdemu. Seria, w której każdy znajdzie coś dla siebie, bo są tu hity i dla najnajów, i dla nieco starszych odbiorców – tym razem mam dwie propozycje dla tych nieco starszych.

Możemy uratować naszą Ziemię to historie przedstawiające dwunastkę dzieci, które w znaczący sposób przyczyniły się do ratowania środowiska naturalnego i które jednocześnie mogą stanowić wspaniałą inspirację do podjęcia małych kroczków przez wasze dzieci. Mamy tu więc opowieści o dziewięcioletniej Himangi Halder z Indii, która dostrzegając problem zbyt dużego ruchu ulicznego przed swoją szkołą zaczęła namawiać ludzi, by przesiedli się z aut na rowery, zorganizowała także lepsze miejsca postojowe i stała się inspiracją dla sąsiednich szkół. Szesnastoletnie Amy Meek i jej czternastoletnia siostra Ella mając na uwadze negatywny wpływ plastikowych opakowań na środowisko naturalne założyły organizację charytatywną, stworzyły stronę internetową oraz aplikację, dzięki którym szerzą wiedzę na temat ograniczania tychże śmieci. Jedenastoletni Vincent założył w swojej wsi wspólny ekologiczny ogród w ramach walki z rolnictwem przemysłowym. Siedmioletni Hunter oddał swoje kieszonkowe, tym samym finansując opiekę nad małym, porzuconym nosorożcem. W ten sposób namówił wielu ludzi w swoim kraju do przekazania pieniędzy na ochronę tych zwierząt.

W książce Możemy uratować naszą Ziemię znalazły się też różne ciekawostki (m. in. o tym, że olej palmowy jest składnikiem wielu kosmetyków oraz produktów spożywczych, niedobory wody dotykają co trzecią osobę na świecie, a na oceanach dryfuje wiele śmieciowych wysp rozciągających się nawet na miliony kilometrów kwadratowych) oraz wskazówki co do tego jak my sami możemy wpłynąć na poprawę jakości życia na naszej planecie (jak zmniejszyć zużycie wody, w jaki sposób zastępować plastikowe opakowania oraz jak mądrze spożytkować niechcianą żywność).

Ciekawa, inspirująca, zachęcająca do zmian – taka jest ta książka. W końcu każdy z nas jest wystarczająco duży, by ratować lasy, wystarczająco mądry, by zrezygnować z plastików jednorazowego użytku, wystarczająco silny, by chronić środowiko naturalne, czy też wystarczająco wrażliwy, by chronić zwierzęta.

Tu jest nasz dom przedstawia natomiast aż dwadzieścia opowieści o dzieciach z najrozmaitszych zakątków świata. Część z nich mieszka w wielkim mieście, jak Ning z Pekinu czy Alex z Nowego Jorku, część w malutkich wioskach, jak Nou z Kampong Phluk liczącej zaledwie 3 tysiące mieszkańców, czy Esrin z Göreme zamieszkałej przez 2 tysiące ludzi.

Nie tylko dla moich dzieci, ale także dla mnie znalazło się tu sporo ciekawostek o miejscach, o których dotąd nie wiedziałam zbyt wiele albo nie znałam ich wcale. Nasima mieszka w małej wiosce w Bangladeszu na wyspie w Sundarbanach, gdzie dżungla styka się z morzem. Do szkoły pływa łodzią, ale w dżungli czeka na nią wiele niebezpieczeństw – słonowodne krokodyle, jadowite węże oraz groźne tygrysy, przez które rokrocznie ktoś ginie. Jack zamieszkuje dom z drewnianych bali położony na pustkowiach Alaski, bez dostępu do bieżącej wody i prądu z elektrowni. Uczy się w domu, a by dojść do najbliższego miasteczka musi iść dwie godziny przez tundrę, pokonując strumyki, las i wysoką trawę. Namelok mieszka w jednej z wiosek w Kenii, w domu zbudowanym przez jej mamę z gałęzi, błota, trawy i krowiego łajna, z którego widać słonie, żyrafy, zebry, lwy, hieny i szakale. Nettie mieszka na skalistej wyspie Sørøya w północnej Norwegii. Latem słońce nigdy tam nie zachodzi, zimą natomiast nie wznosi się nad horyzont, za to nierzadkim zjawiskiem jest zorza polarna, która migocze i sprawia, że niebo staje się różowe, zielone, żółte, purpurowe i niebieskie.

Bohaterowie tej książki żyją w różnych miejscach, w różnych warunkach, czasem bez dostępu do rzeczy, które nam wydają się nie tylko niezbędne, ale też zupełnie oczywiste. Większość z nich ma jednak podobne potrzeby i marzenia – uzyskać wykształcenie, mieć wokół przyjaciół, zdobyć w przyszłości dobry zawód. Lubią też podobne rzeczy – grać w piłkę, słuchać opowieści babci, chodzić do szkoły, nawet jeśli droga do niej jest mocno utrudniona.

Obydwie książki są przepięknie wydane – pełne barw, przyciągające wzrok, a przy tym zawierające stosunkowo niedużą ilość tekstu, dzięki czemu są w stanie wzbudzić zainteresowanie najmłodszych.

Asa Gilland, Tracey Turner, Tu jest nasz dom. Od Alaski do Amazonii. Poznaj 20 dzieci takich jak ty, Warszawa, HarperKids Polska 2022

Loll Kirby, Adelina Lirius, Możemy uratować naszą Ziemię. Zainspiruj się prawdziwymi historiami dzieci, któe walczą ze zmianami klimatu, Warszawa, HarperKids Polska 2022

wpis powstał we współpracy z wydawnictwem HarperKids Polska